استامینوفن باعث مسمومیت می شود !

استامینوفن یکی از متداولترین مسکن هاست که به عنوان جزیی فعال در داروهایی هم چون تایلنول وجود دارد . بنا به پژوهش های موسسه ی جغرافیا در ایالات متحده ، استامینوفن در تصفیه خانه های فاضلاب ها در جریان واکنش کلر دار شدن قرار می گیرد و به ترکیب هایی سمی تبدیل می شود . این واکنش اکسایشی می تواند  به تولید فراورده های جانبی نگران کننده ای بینجامد .

بنا به بررسی های بنیاد USGS  ، استامینوفن که با نام پاراستامول نیز مشهور است ، یکی از معمول ترین مواد موجود در آب های جاری در ایالات متحده است . در جریان کلر زنی آب که روشی متداول برای گند زدایی آب آشامیدنی و فاضلاب هاست ، استامینوفن موجود در فاضلاب با هیپوکلریت  ترکیب شده ، فراورده های گوناگونی تولید می کند . در میان این فرآورده ها دو ترکیب سمی وجود دارد که به این قرارند :

N- استیل- P- بنزوکینون ایمین ( NAPQI) و 1، 4 – بنزوکینون :

گزارش های ارائه شده از سوی بنیاد ملی استانداردها و فناوری ایالات متحده ، نشان می دهد که پس از گذشت 1 ساعت از مصرف 4 میلی گرم در لیتر کلر ، فرآورده های یاد شده به ترتیب شامل 25%و 5/1% استامینوفن بودند . این در حالی است که معمولاً 10-2 میلی گرم کلر به مدت 5 دقیقه تا 1 ساعت برای گند زدایی آب استفاده می شود . بنا به این گزارش ها ، NAPQI ماده ای سمی برای کبد است که در زمان مصرف استامینوفن در این بخش از بدن تشکیل می شود . اگر استامینوفن بیش از اندازه مصرف شود ، تشکیل این ماده ی سمی در کبد می تواند به مرگ بینجامد . 1،4- بنزوکینون نیز فراورده ی واکنش آبکافت NAPQI است . این ترکیب که از مشتق های بنزن است به نظر می رسد در ایجاد ایجاد مسمومیت در جنین و جهش در آن موثر باشد .

دیوید سدلاک از بخش مهندسی محیط زیست دانشگاه برکلی بر این باور است که این نوع ترکیب ها ممکن است در شیوه های دیگر گند زدایی آب ، مانند اوزون دار کردن نیز تشکیل شوند . به هر حال ، این پژوهش ها به گفته ی مایکل داد از بنیاد دولتی فناوری و علوم دریایی سوییس ، بهانه ی خوبی است برای آن که سرنوشت آلاینده هایی که به علت وجود ترکیب های شیمیایی در تصفیه خانه های آب و فاضلاب به وجود می آیند ، مورد بررسی قرار گیرد

/ 0 نظر / 3 بازدید