تاره های شیمی

  

یخ داغ

 

خیلی ها فکر می کنن که در دماهای بالاتر از صفر آب نمی تونه به صورت جامد وجود داشتهباشه. اما اگه فشار خیلی زیاد باشه آب منجمد میشه و در دماهای بالاتر از صفر به همون حالت باقی می مونه.
بریجمن،فیزیکدان آمریکایی این موضوع رو اثبات کرده و نام این یخ رو "یخ شماره 5"گذاشته.این یخ در فشار وحشتناک 20600 آتمسفر بوجود میاد و در دمای 76 درجه سانتی گراد هم به صورت جامد باقی می مونه.
نوک انگشتان ما اگه می تونست این یخ رو لمس کنه،از داغی اون می سوخت.ولی دست زدن به چنین یخی امکان پذیر نیست.چرا که در فشار فوق العاده زیادی تشکیل میشه و نیازمند به ظرفی با دیواره های بسیار ضخیمه که از بهترین نوع فولاد ساخته شده باشه
نکته جالبتر اینجاست که یخ داغ غلیظ تر از یخ معمولی و حتی آب معمولی است و برخلاف یخ معمولی که روی آب شناور می مونه این یخ در آب فرو می ره…..
                                   

 

    

 

 انگشت نگاری پدیده ای شیمیایی 

 

اغلب هنگامی که ما اجسام را لمس می کنیم ،آثاری بر روی آنها برجا ی می ماندکه آن را اثر انگشت می نامیم.برای آشکار کردن اثر انگشت،به فرایند شیمیایی نیازمندیم.باایجاد اثر انگشت بر روی کاغذ و پس از اجرای چند مرحله می توان اثر انگشت را قابل دیدن کرد. مواد مورد نیاز کاغذ مقوایی سفید یا کاغذ سفید بدون خط ،ید بلوری ، ارلن 250 یا 125 میلی لیتری ،چراغ گاز ،گیره، قیچی ،درهنگام کار از عینک ایمنی استفاده کنید . روش کار 1)از یک تکه کاغذ سفید ،نوار باریکی بطوری که بتوان آن رااز دهانه ی ارلن ،به درون آن هدایت کرد. 2)بایکی از انگشتان خود به انتهای نوار کاغذی محکم فشار دهید. 3)به اندازه ی نصف یک قاشق کوچک چای- خوری از بلورهای یددر انتهای ارلن بگذارید. پس به آرامی آنرا با شعله ی چراغ در زیر هود گرم کنید تا ید بخار شود.میتوانید از شعله پخش کن استفاده کنید .از تنفس بخارهای ید بپرهیزید. 4)به کمک گیره ،نوار کاغذی را به درون ارلن هدایت کنید.چه مشاهده می کنید؟ 5)با چسباندن نوار چسب شفاف بر رو ی اثرانگشت خود،از آن محافظت کنید. واکنش های شیمیایی چربی اسیدهای چرب و سدیم کلرید از جمله مواد شیمیایی هستندکه از منافذ پوست به صورت عرق خارج می شوند.ترشح این چربیها یک ساز و کار طبیعی برا ی نر م و مرطو ب نگه داشتن پوست است.هنگامی یک اثر انگشت به وجود می آیدکه مواد چرب موجود در آن بر جای بماند،ید در مواد چربی حل شده و با آنها واکنش شیمیایی میدهدو به رنگ قهوه ای در می آید.بنابر این اگر بخارهای ید بتوانند با چربی های به جا مانده از پوست دست تما س پیدا کنند،طرح اثر انگشت به صورت خطوط از سطح انگشت بر رو ی کاغذ سفید آشگار خواهد شد. منبع : سیماب

/ 0 نظر / 2 بازدید