مسابقه

امروزه وسایل الکترونیکی از جمله رایانه و گوشی های تلفن همراه نقش مهمی را در زندگی افراد به ویژه جوانان و نوجوانان بازی می کنند.یکی از دلایل افت تحصیلی در سالهای گذشته،استفاده‌ی نادرست از این وسایل شناخته شده است.به منظور استفاده‌ی بهینه از این ابزار و هم چنین برگزاری کلاس های آموزشی و جذاب درکوتاه ترین زمان ممکن (حداکثر ۵ دقیقه) تولید کلیپ های آموزشی پیشنهاد شده است. بنابراین دفتر آموزش متوسطه نظری با همکاری دبیرخانه های دروس با برگزاری جشنواره‌های تولید کلیپ‌های آموزشی در کشور دستیابی به اهداف زیر را دنبال می کند:

۱- آشنایی باتجارب ناب همکاران در زمینه‌ی روش‌های تدریس و معرفی آن به دیگران

۲-ایجاد رقابت سازنده بین دبیران در راستای استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری جهت ارتقا کیفیت آموزش

۳- تهیه‌‌ مجموعه‌ الکترونیکی ارزنده‌ای از روش‌های تدریس جهت استفاده‌ی دانش‌آموزان

۴-ترویج استفاده‌ی بهینه از رایانه و گوشی‌های تلفن همراه

و...

کلیپ چیست؟

کلیپ قطعه ای است  دارای محتوا (دیداری و شنیداری) که این محتوا ممکن است یک تصویر ساکن ، چند تصویر ساکن ، فیلم و صدا یا فقط صدا ، انواع افکت ها و انواع تیتراژ ها باشد صدای همراه نیز می توند یک موسیقی مرتبط، مهیج ویا صدای مربوط به فیلم باشد .

اما کلیپ های آموزشی ویدیو کلیپ هایی هستند که برای آموزش یک مطلب به طور ساده و کوتاه به کار می روند این مطلب می تواند شامل مطالب ساده یا یک مطلب علمی بسیار پیچیده باشد.

برای تولید این نوع از کلیپ ها می توان از فیلم های ویدیویی ، انیمیشن ، تصاویرو یا مجموعه ای از این ها استفاده کرد .

 نرم افزارهای زیادی برای برش و میکس فیلمها ، ساخت انیمیشن ، طراحی و تغییر عکس ها استفاده می شود .

همچنین برای فارسی نویسی در این نرم افزارها به فارسی سازهای خاص نیازمندیم .
گاهی برای تغییر فرمت صوت ، تصویر و فیلم ها مجبور به استفاده از مبدل ها (convertor ) می باشیم.

 اما دبیران شیمی،علاقمند لازم است  یکی از موارد زیر را جهت شرکت در مسابقه آماده سازند:

۱-فیلم روش تدریس و یا آزمایشی  که با موضوع تعیین شده برای آن استان هم خوانی داشته و از شیوه های نوین در تدریس استفاده شده باشد. کیفیت صدا و تصویر باید مناسب بوده و زمان کلیپ بیشتر از ۵ دقیقه  نباشد.در ضمن فرمت فیلم ارائه شده به گونه ای باشد که به طور معمول در اکثر رایانه ها قابلیت پخش داشته باشد.

۲-عکس ها و تصاویر متحرک همراه با موسیقی مناسب که نمایش آن‌، یادگیری یک موضوع درسی را عمیق تر و معنادارتر کرده ویا انگیزه‌ی یادگیری رادر فراگیر افزایش دهد. روشن است چنین کلیپ هایی در صورتی ارزشمندند که توسط دبیر محترم شیمی گرد آوری شده باشد. بنابراین انیمیشن های موجود در اینترنت،گرچه در جای خود مفید وقابل استفاده اند، اما در صورت ارسال به دبیرخانه در مسابقه شرکت داده نمی شوند. 

 لازم به ذکر است که دبیرخانه‌ی شیمی در همایش آذر ماه، دستورالعمل تهیه کلیپ آموزشی و مجموعه‌ای از کلیپ های برگزیده‌ی سال گذشته را به همراه فایل های مفید دیگر برای ارسال به مناطق و مدارس هر استان در اختیار سرگروه‌های محترم شیمی هر استان قرار داده است.

/ 0 نظر / 2 بازدید