تازه هایی از علوم پایه

محققان علوم پزشکی با استفاده از  الماس ، روش نوین برای تاثیر گذاری شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان ابداع کردند ، به گزارش رویترز ، محققان موفق شدند میکروفیلمی بسازند که حاوی الماس باشد .و در برابر  عوارض شیمی درمانی تحمل بیتشری داشته باشند و میزان مصرف داروهای ضد سرطان در آنان کاهش یابد ، بیماری سرطان در هر بافت یا عضوی از بدن انسان زمانی آغاز می شود که سلولهای آن بر خلاف قوانین طبیعت و بدون کنترل رشد کنند ، رشد سلولهای بدن در حالت طبیعی تصاعدی است یعنی یک سلول به دو سلول و بیشتر تبدیل می شوند در حالیکه تکثیر سلول های سرطانی کاملاً خارج از این روند طبیعی است .

امیدهای تازه برای درمان سرطان خون

وقتی فرزندانتان شاکی می شوند که آموختن ریاضیات هیچ فایده ای در زندگی آنها ندارد به انها بگویید آیا می دانستید ریاضیات می تواند سرطان را درمان کند . تحقیقات اخیر محققان نشان داده است بیماران مبتلا به سرطان خون رده میلیونید می توانند به کمک تزریق واکسن در زمان معین درمان شوند . در شماره ی 20 ژوئن مجله زیست شناسی پی . ال ا اس پزشکان توضیح داده اند که چگونه توانسته اند با کمک علم ریاضی به ساخت این واکسن و درمان بیماری سرطان خون دست یابند . بطور خلاصه محقققان دانشگاه مریلند پس از تحقیقی 4 ساله روی مبتلایان به سرطان خون و اندازه گیری قدرت سیستم ایمنی بدن هر بیمار و مقایسه ی آن تا میزان فعالیت سلولهای سیستم ایمنی ضد سرطان خون به نتیجه رسیدند که نه تنها دارو بلکه سیستم ایمنی بدن نیز در درمان بیماری نقش دارد با شروع درمان سیستم ایمنی بدن نیز قدرت یافته و کار خود را با توان بیشتری آغاز می کند اما با رسیدن به مراحل پایانی سیستم ایمنی نیز کم کم ضعیف می شود . در این مرحله هنوز سلولهای سرطانی وجود دارند و گرچه کم هستند ولی سبب ضعیف شدن سلولهای ایمنی می شوند ، متاسفانه در همین زمان از درمان که احتمال مقاومت سلولهای سرطانی به دارو پیش می آید ، محققان متوجه شده اند که تزریق واکسن در اوایل شروع درمان ناکارآمد خواهد بود و تنها تزریق آنها در زمان مناسب می تواند سبب ریشه کن شدن بیماری شود . زمان این تزریق هم در بیماران متعدد متفاوت بوده و با کمک ریاضیات قابل محاسبه است . هم اکنون محققان در پی انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه و اماده سازی نمونه های حیوانی برای آزمایش هستند . هزینه تحقیقات نیز از طرف انستیتو ملی سرطان ، جامعه سرطان آمریکا و بنیاد ملی علوم آمریکا پرداخت خواهد شد ، بیماری سرطان خون از جمله عوارضی است که به علت رشد و تکثیر خارج از کنترل رده های گوناگون سلول های خونی احتمال بروز ضعیف ایمنی و در نتیجه عوارض ناشی از آن زیاد است . یکی از عوارضی که به علت ابتلا به سرطان خون ایجاد می شود ، ضعف دستگاه ایمنی و اختلال در فعالیت دستگاه دفاعی بدن علیه موجودات و اجسام بیگانه است .

بیمارانی که به سرطان خون دچار می شوند در معرض ابتلا به انواع عفونت ها قرار دارند و این موضوع موجب می شود که در یک چرخه معیوب ، سرطان خون موجب آسیب دستگاه ایمنی و آسیب ایمنی موجب مهار شدن سلول های سرطانی شود تزریق واکسن برای  تقویت سیستم ایمنی و خاصیت ضد سرطانی آن از راهکارهای بسیار موثر برای تقویت بدن فرد بیمار در مقابل تهاجم سلول های بد خیم است .

تهیه کننده : خانم خدیجه پور طاهریان

 

/ 0 نظر / 2 بازدید